Оригинален MEAN WELL ELG-75-C500B постоянен ток затъмняване на led драйвера 500mA 75~150V 75W meanwell power supply ELG-75-C dimmable

Оригинален MEAN WELL ELG-75-C500B постоянен ток затъмняване на led драйвера 500mA 75~150V 75W meanwell power supply ELG-75-C dimmable

BGN 59.00
-14 %
BGN 68.80

Брой продукти

Оригиналниот ЗНАЧИ И ELG-75-C500 B постојан струја затемнување LED драјвер 500m A 75~150 V 75 W meanwell напојување ELG-75-C dimmable
Примена
Дизајнот на ELG семејството, обезбедување на разни модели со различни затемнување функција options (на пр. 3 во 1 затемнување функција, паметни тајмер затемнување функција, DALI функција, итн.) кои се совршено погодна да се применуваат на luminaire апликации како што се LED улично осветлување, ПРЕДВОДЕНА харбор осветлување, ПРЕДВОДЕНА bay осветлување, ПРЕДВОДЕНА од поплави светлина, и така натаму.
Нашата Компанија
Ние нудиме на големо на Напојување избор од индустријата напојување од водечките производителот-Meanwell бренд.
Тоа е нашата мисија да се обезбеди сигурно решение за вашиот напојување барања.
Од 2002 година, Kulon е помагање на електронската индустрија е инженери, купувачи andtechnicians најде идеален AC/DC, DC/DC, DC/AC Напојување Решенија за своите апликации.
Ако немате идеја на изборот на модел , ве молиме да бидат слободни да контакт. Нашиот тим е посветен да одговарање на вашите напојување прашања.
Позитивни Повратни Информации


Подробности

Тип Изход:
Единична стая
търговска марка:
ЗНАЧИ Е ДОБРЕ
Изходно Напрежение:
75~150В
Номер На Модела:
ELG-75-C500B
Изходен Ток:
500мА
Изходна Мощност:
51-100 W
Изходна Честота:
47 ~ 63 Hz
Входно Напрежение:
100 ~ 305VAC
Тип:
Постоянно развиващите истински водач Led режим
Функция:
3 в 1 функция за затъмняване (0~10Vdc, 10V PWM сигнал и устойчивост
Работна температура:
-40~+70°C
Одобрение:
UL/CUL/ENEC/CB/CE
Материал:
Метален Корпус
IP рейтинг:
IP67
Размер( Д х Ш х в ):
180 x 63 x 35,5 mm
Приложения:
Уличен светлина, светлината на пристанището, светлина на парникови

Избор на купувачи

Тройна почивен източник на захранване 35w 5V 15V -15V power suply NET-35C висококачествен преобразувател на променлив ток в постоянен
 • Новинка

Тройна почивен източник на захранване 35w 5V 15V -15V power suply NET-35C висококачествен преобразувател на променлив ток в постоянен

13.41 BGN 12.00

35w тројно излез нето35c затворен префрлување напојување Опис на ПроизводотМОДЕЛНЕТО35 CИЗЛЕЗИЗЛЕЗ БРОЈCH1CH2CH3DC НАПОН5 V15 V15 VНОМИНАЛНА СТРУЈА3А1А0.5 AТЕКОВНАТА НИЗА Забелешка.60.5 ~ 3.5 Еден0.1 ~ 1.5 А0.1 ~ 0.5 AНОМИНАЛНА МОЌНОСТ35 WБРАН & БУЧАВА (макс.) Имајте на ум.280m Vpp150m Vpp150m VppНАПОН ADJ...

Led адаптер за захранване 500 Вата на постоянно напрежение 12 v за led лента на дисплея
 • Новинка

Led адаптер за захранване 500 Вата на постоянно напрежение 12 v за led лента на дисплея

40.32 BGN 38.00

Led Адаптер за Напојување 500 W Константен Напон 12 V за Led Светло во Дресот на Екранот1.Висока ефикасност, долг живот и високо reliabili2.Ниска dc бран, висока ефикасност3.ниска операција температура & долго перформанси живот4.влезен напон погоден за целиот свет5.Одлична изолација сопственост, висока dielectric сила6.100% полно работно оптоварување тест на горење7.2 години гаранцијаМоделS50012На текстAC влезен напон спектар(V)AC110 / 220 V±15%AC Влез струја(max)10 A / AC220 V;20 A / AC110 VФреквенција (Hz)50 / 60 HzЕфикасност80% Typ(230 VACFull Оптоварување)Inrush струја(A)Ладноstart 20 A / 230 VИстекување струја(мр)ИзлезИзлезен Напон(V)+12 VDCНапонот Пропис+10%,10%Излезна Струја(A)41.6 НаСегашниот Опсег (А)041.6 АНоминална Моќност(W)500 WПочетно време,задржетеup време(ms)Тон≤1000ms,Тд≥20ms @230 Vac Полно ОптоварувањеПодемот време(ms)Typ : 20ms @230 Vac Полно ОптоварувањеБран / Бучава(мвпp)120m VppЖивотна срединаработна Температура (°C)40°C +65°C(се однесува derating крива)Складирање Температура(°C)20°C +60°CВлажност20% 90% RH не кондензирањеЗаштитаВо текот напон Заштита>115%135% Номинална излезниот напонВо текот вчитај Заштита>105%150% Авто обноваКраток спој ЗаштитаLatchedДругиГолемина L*W*H(cm)21.5*11.5*5cmТежина850gНаша моќ преку професионална организација, квалитетот е многу сигурен, на производи се продава добро во Европа и целиот свет.Од 2010 година, нашите производи имаат положено CE, и ROHS сертификација, и пристап до повеќе сертификати, купувачите можат да бидат сигурни купување.Мало нарачки : Ние пакување на ставки со високи го скрши отпорот на воздухот торба и тоа ќе се обезбеди целосна заштита за вашите предмети во текот на долго време транспорт и бидете сигурни дека тоа пристигне во вашата рака со совршена состојба.Најголемиот дел нарачки : По користење на бела кутија за пакување, користиме тешко хартија кутија за пакување, на крајот, ние ќе се користи силна вратоврска да се поврзе на стоки, па за заштита на надворешното пакување во добра состојба.Се осигура дека стоката во транзит е во добра состојба.1...

McIgIcM 4000PCS висока честота на SMD сила на индуктор 0805 (2012) 47nH 56nH 68nH 82nH 100nH 120nH 150nH 180nH
 • Новинка

McIgIcM 4000PCS висока честота на SMD сила на индуктор 0805 (2012) 47nH 56nH 68nH 82nH 100nH 120nH 150nH 180nH

94.46 BGN 94.00

4000 PCS висока фреквенција SMD Моќ Inductor 0805(2012) 47n H 56n H 68n H 82n H 100n H 120n H 150n H 180n H47n H=47056n H=56068n H=68082n H=820100n H=101120n H=121150n H=151180n H=181ГОЛЕМИНА : 20*12mm следниве се Слични производи купи навигација 0402(1005) 1n H3.3 n H висока фреквенција 0402(1005) 3.6 n H8.2 n H висока фреквенција 0402(1005) 9.1 n H47n H висока фреквенција 0402(1005) 56n H330n H висока фреквенција 0603(1608) 1n H4.7 n H висока фреквенција 0603(1608) 5.6 n H27n H висока фреквенција 0603(1608) 33n H150n H висока фреквенција 0603(1608) 180n H680n H висока фреквенција 0603(1608) 0.1 ух0.56 ух ниска фреквенција 0603(1608) 0.68 ух4.7 ух ниска фреквенција 0603(1608) 5.6 ух33u H ниска фреквенција 0805(2012) 1n H5.6 n H висока фреквенција 0805(2012) 6.8 n H39n H висока фреквенција 0805(2012) 47n H180n H висока фреквенција 0805(2012) 0.1 ух0.56 ух ниска фреквенција 0805(2012) 0.68 ух3.9 ух ниска фреквенција 0805(2012) 4.7 ух33u H ниска фреквенција 1206(3216) 0.1 ух0.47 ух ниска фреквенција 1206(3216) 1u H5.6 ух ниска фреквенција 1206(3216) 6.8 ух33u H ниска фреквенција

12V DC to AC 110V/220V от мрежа modified sine wave inverter 400W with USB output
 • Новинка

12V DC to AC 110V/220V от мрежа modified sine wave inverter 400W with USB output

BGN 40.00

12 V DC да AC 110 V / 220 V Исклучување Мрежа Изменета синусен облик Инверторот 400 W со USB Излез Автомобили ИнвертерБез разлика поврзани со autos cig полесни socker или други 12 V или 24 V батерии, може да снабдување звук НАИЗМЕНИЧНА струја за домаќинство апаратот, службен опрема и други електрични уреди, како што се телевизори, electrics фан, фрижидер, осветлување светилки, DVD, засилувач, аудио, видео камери, лаптоп, факс simile...

Универсален CCFL инвертор LCD монитор на лаптоп с 4 лампи 10-29 и 15-22 широкоекранен
 • Новинка

Универсален CCFL инвертор LCD монитор на лаптоп с 4 лампи 10-29 и 15-22 широкоекранен

BGN 5.20

1030 V широк напон за високонапонски одборИнтерфејс дефиниција : 1.VCC, 2.VCC, 3.ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ / ИСКЛУЧУВАЊЕ, 4.ADJ, 5.GND, 6.GND за 1522" widescreen, стабилна работаДимензии : 3.5 х 13.3 cmИнтерфејс : црвена линија = Текст, жолта линија = вклучите / осветленоста на вредноста, црна жица = земјатаПакетот вклучува : 1029 V широк напон за високонапонски одборИнтерфејс дефиниција : 1.VCC, 2.VCC, 3.ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ / ИСКЛУЧУВАЊЕ, 4.ADJ, 5.GND, 6.GND за 1522" widescreen, стабилна работаДимензии : 3.5 х 13.3 cmИнтерфејс : црвена линија = Текст, жолта линија = вклучите / осветленоста на вредноста, Црна жица = земјатаПакетот вклучува : 100% Нови1x Универзална CCFL ИнвертерТопло Информации1...

Haier refrigerator inverter board drive board 00640001351A за BCD-588WS, BCD-586WS и т.н.
 • Новинка

Haier refrigerator inverter board drive board 00640001351A за BCD-588WS, BCD-586WS и т.н.

BGN 160.00

За Хаиер фрижидер BCD588 WS, BCD586 WS, BCD588 WSF, BCD586 WSF, BCD698 WS, BCD586 WL, BCD586 WSG, BCD586 WL (француски четири вратата и кабинет), BCD586 WSG (француски четири вратата и кабинет), BCD586 WFV, BCD586 WL (произведени во сад), BCD586 WSG (произведени во сад), BCD588 WS, BCD586 WS, BCD588 WSF, BCD586 WSF, BCD698 WS, BCD586 WL, BCD586 WSG, BCD586 WL (француски четири вратата и кабинет), BCD586 WSG (француски четири вратата и кабинет), BCD586 WFV, BCD586 WL (произведени во сад), BCD586 WSG (произведени во сад), BCD536 WBCV, BCD536 WBSS, BCD536 WBCA, BCD536 WISS, BCD556 WICB, BCD556 WICB, BCD556 WICW, BCD556 WICS, BCD536 WICM, BCD643 WAJD (стаклена врата фреквенција), BCD643 WAJD (стаклена врата фреквенција).

McIgIcM 200шт нискочестотен SMD сила на индуктор 1206 (3216) 0.1 ъ 0.12 ъ 0.15 ъ 0.18 ъ 0.22 ъ 0.27 ъ 0.33 ъ 0.39 ъ ъ 0.47
 • Новинка

McIgIcM 200шт нискочестотен SMD сила на индуктор 1206 (3216) 0.1 ъ 0.12 ъ 0.15 ъ 0.18 ъ 0.22 ъ 0.27 ъ 0.33 ъ 0.39 ъ ъ 0.47

BGN 15.97

200 PCS ниска фреквенција SMD Моќ Inductor 1206(3216) 0.1 ух 0.12 ух 0.15 ух 0.18 ух 0.22 ух 0.27 ух 0.33 ух 0.39 ух 0.47 ух100n H=0.1 ух=101120n H=0.12 ух=121150n H=0.15 ух=151180n H=0.18 ух=181220n H=0.22 ух=221270n H=0.27 ух=271330n H=0.33 ух=331390n H=0.39 ух=391470n H=0.47 ух=471ГОЛЕМИНА : 32*16mm следниве се Слични производи купи навигација 0402(1005) 1n H3.3 n H висока фреквенција 0402(1005) 3.6 n H8.2 n H висока фреквенција 0402(1005) 9.1 n H47n H висока фреквенција 0402(1005) 56n H330n H висока фреквенција 0603(1608) 1n H4.7 n H висока фреквенција 0603(1608) 5.6 n H27n H висока фреквенција 0603(1608) 33n H150n H висока фреквенција 0603(1608) 180n H680n H висока фреквенција 0603(1608) 0.1 ух0.56 ух ниска фреквенција 0603(1608) 0.68 ух4.7 ух ниска фреквенција 0603(1608) 5.6 ух33u H ниска фреквенција 0805(2012) 1n H5.6 n H висока фреквенција 0805(2012) 6.8 n H39n H висока фреквенција 0805(2012) 47n H180n H висока фреквенција 0805(2012) 0.1 ух0.56 ух ниска фреквенција 0805(2012) 0.68 ух3.9 ух ниска фреквенција 0805(2012) 4.7 ух33u H ниска фреквенција 1206(3216) 0.1 ух0.47 ух ниска фреквенција 1206(3216) 1u H5.6 ух ниска фреквенција 1206(3216) 6.8 ух33u H ниска фреквенција

Чиста синусоидална инвертор HYP-150 DC12V / инвертор 24V 150W 50/60hz dc AC инвертор мек старт с охлаждащ вентилатор
 • Новинка

Чиста синусоидална инвертор HYP-150 DC12V / инвертор 24V 150W 50/60hz dc AC инвертор мек старт с охлаждащ вентилатор

BGN 57.76

Со Нарачување Водич : 1 Ве молиме да го дефинирате влезен напон : DC12 V или DC24 V? 2 Ве молиме deffine излезниот напон : 100 VAC, 110 VAC, 120 VAC, 220 VAC, 230 VAC, 240 VAC кој 3...

Чернота и wihite dc към вълната на синусите ac низкочастотной с инвертор 4000w 24v 230v слънчева PV
 • Новинка

Чернота и wihite dc към вълната на синусите ac низкочастотной с инвертор 4000w 24v 230v слънчева PV

BGN 1598.40

Црна и wihite dc да ac ниска фреквенција синусен облик исклучување PV соларни инверторот 4000w 24v 230v4000 W ниска фреквенција инвертерКарактеристики на производот : Чиста синусна бран во комбинација инверторот, автоматски полнач и комерцијални моќ батеријата автоматски прекинувач.Излез чиста синусен облик форма, влез и излез целосно одделени дизајн, висока ефикасност 88%90%, инвертер режимот на штедење на енергија.4чекор прогресивна полнење на батеријата 7 тип селекторПовеќе за заштита на функции, опремени со Ac и Dc влез голема & низок напон заштита, во текот тековната заштита, заштита од преоптоварување, температурна заштита, излез краток спој заштита и така натаму.Содржи 4чекор полнење режими, полнење тековната автоматско прилагодување.Bult во Ac заобиколат реприза (Ултраширок комерцијални моќ влезниот напон.LED дисплеј и RJ11 стандарден интерфејсОптоварување и контрола на температурата фан започне.Хибрид моќ да работат( соларна, батерија, комерцијални моќ и генератор switch слободно).Опции : Далечинско гледање LCD дигитален control panel / RJ45 интерфејс; Приоритет инверторот на владата; Без батерија проектот функција.Детали слика : За сертификација на : Структура : LED покажува работа статус.2.Врв моќ е три пати на номинална моќност.3.Може да се работи со индуктивен товар како што клима уред, моторни вратата и така натаму.4.Чиста синусен облик излез, која е достапна за чувствителни оптоварување.5.4чекор прогресивна полнење, 8 батерија тип селектор.6.Брзи и моќни полнач.7.Прифати генератор на енергија излез.8.Висок фактор на моќ, ниска потрошувачка на енергија.9.Автоматски да префрлате помеѓу батеријата и линија режими.10.Микропроцесори контрола гарантира висока сигурност.11.Бајпас без батерија поврзана.12.Далечински управувач функција13.Заштита од : во Текот на провајдерот, температура, во текот на полнењето, ниско ниво на батеријатаТивко, без бучава и висока ефикасност.LED индикатор за светло на предната плоча и прилагодливи се префрлите селектор.Факултативна батеријата содржат оловокиселина ќелија, гел батеријата или стаклени влакна clapboard батеријата(AGM).Има вечен живот во екстремни услови на животната средина.Производ има висока товар способност и може да се претпостави високото оптоварување, под преоптоварување услови, тоа би можело да се ослободите постојано и заштита коло да ги кородираат.Корозија челик отпорен дното плоча и да има вода доказ функција.Имаат заштита функција како во текот напон заштита, висока температурна заштита, автоматско заштита од преоптоварување и краток спој заштита.Примена : Автомобил, јахта, сончева енергија, системи, мобилни уреди, индустриска контрола, моќ алатки, Home Office и така натаму.

DC-AC-reiner Синусите CE SGS RoHS одобрени инвертор 1500w pure sine wave inversores/inversor, висока честота на датчиците
 • Новинка

DC-AC-reiner Синусите CE SGS RoHS одобрени инвертор 1500w pure sine wave inversores/inversor, висока честота на датчиците

BGN 296.35

1500 W чиста синусен облик моќ инвертер правец / соларни инвертор 12 / 24 / 48 / DC да 100 / 110 / 120 / 220 / 230 / 240 VACСпецификација : МоделЧиста инверторот 1500 WНа текстDC Напон12 V / 24 V / 48 VDCНапон Спектар1115 V DC или 2230 VDCНе Оптоварување Тековната ВлечењеЕфикасност 85%DC КонекторКабли Со КлиповиИзлезAC Напон100 / 110 / 120 VAC или 220 / 230 / 240 VACКонтинуирано Напојување1500 WПренапони Моќ3000 WБрановиЧиста Синусен ОбликФреквенција50 Hz или 60 HzTHDЗаштитаНисконапонски АлармDC10.210.8 V or20.4Низок Напон Затвори9.5 DC или 19.5 DCВо Текот ВчитајИсклучи ИзлезВо Текот Напон Затвори15.5 V или 30.5 VВо Текот На ТоплинскаИсклучи Излез АвтоматскиОсигурувачиКраток СпојЖивотна срединаРаботна ТемператураПомеѓу 10 и +50Работна Влажност10%~90%RHТемпература На ЧувањеПомеѓу 20 и +50ДругиЗапочнетеУслужни ПочетокНачини На ЛадењеВентилаторот За ЛадењеКарактеристики : 1.Излез : Чиста синусен облик инвертер2.1500 w континуирано производство3.3000 W Врв моќ4.Макс ефикасност92%5.CE,ROHS Apporved6.Високабрзина вентилаторот за ладење7.Преоптоварување заштита ,во текот напон заштита8.Низок напон кроена,Низок напон алармAppliacation : 1) Во автомобил или на брод уреди серија : воено возило, полициски автомобили, медицинска брза помош, бродови, семафори, и др.2) Индустриски капацитети серија : сончевата енергија, ветерна енергија, гас празнење светилки и др.3) Заводот област : Компјутер, печатач, копир, скенер, дигитална камера и сл.4) Кујнски прибор серија : Микро бранова печка, индукција шпорет,фрижидер, и др.5) Куќа апаратот апарати : Електрични фанови, правосмукалка, AC, осветлување светилки и др.6) Моќност алатка серија : електрични пили, машина за дупчење, удирање машини, компресори за воздух, и др.Плаќање : Ние прифаќаме Alipay,Запад Унија TT, Плаќаат пал.Плаќањето мора да се изврши во рок од 15days,ако не и цел ќе бидат затворени од страна на Aliexpress систем.Превозот : Ние гарантираме за да брод од рок од 48 часа по исплата потврда (освен Одмор).EMS изразат испорака обично трае 37 работни дена во зависност од земјата доставени до...

Удостоверение за CE Подгонянный източник на захранване превключване Led 7.5 v-високо надежден универсален ред на входния сигнал цялата паяжина 240w S-240-7.5 30a
 • Новинка

Удостоверение за CE Подгонянный източник на захранване превключване Led 7.5 v-високо надежден универсален ред на входния сигнал цялата паяжина 240w S-240-7.5 30a

70.34 BGN 62.00

Напомена : Ве молиме бидете сигурни дека влезниот напон, излезниот напон и струја во објектот спецификации кога ставање на наредби...

Мини-импулсен източник на енергия 150 W 24 в 6A, един изход ac dc конвертор за led лента, Ac110v / 220V Трансформатор DC 24
 • Новинка

Мини-импулсен източник на енергия 150 W 24 в 6A, един изход ac dc конвертор за led лента, Ac110v / 220V Трансформатор DC 24

17.60 BGN 16.00

Повеќе Модели За Да ИзберетеSCNПРЕСТАПНА НапојувањеДр Din Железнички НапојувањеMDR Din Железнички НапојувањеАко сакате да се купи многу(повеќе потоа 10pcs), ве молиме контактирајте ме, можеби ќе добијат подобра цена.Ако ви треба сопствени параметри, ве молиме контактирајте ме!1...

25pcs M62Y CD54 4.7 Ъ SMD Power Inductor 4r7 електронни компоненти с високо качество в продажба
 • Новинка

25pcs M62Y CD54 4.7 Ъ SMD Power Inductor 4r7 електронни компоненти с високо качество в продажба

3.20 BGN 3.00

Можете да најдете 4.7 УХ; 220 UH; 47 UH; 100 UH; 470 UH; 33 UH; 22 UH; 10 UH во мојата продавница!Вклучува : 25pcs InductorInductance : 4.7 УХ (0.004 мз)Дијаметар : 5mmДебелина : 4mmЗабелешка : се Должи на рачно сортирање, можеби имаме 12 парчиња на грешки...

KA3005D точност ръководят регулируема цифров източник на захранване dc mA 0~30V 0~5A за научно-изследователска лаборатория на услугата
 • Новинка

KA3005D точност ръководят регулируема цифров източник на захранване dc mA 0~30V 0~5A за научно-изследователска лаборатория на услугата

BGN 85.31

KA3005 D висока прецизност Прилагодливи Дигитални DC МоќностСнабдување m A 0~30 V 0~5 A за научни истражувања услуга ЛабораторијаЗабележите : кога пратката стигнала на вашиот царината ,ве молиме да плати данок и ги собереш на пратката ,ние не сме одговорни за било царински давачки или увоз даночни ако вашето место е далечински управувач ,а потоа треба да се обрне 35KORAD DC Напојување KA3005 D Прецизност Променлива Прилагодлива 30 V 5 A ЛАБОРАТОРИЈА ОДДЕЛЕНИЕГлавни карактеристики : Компактен ДизајнDual 4 Цифрен LED ДисплеиДигитални КонтролиИзлез се префрлите на контрола4 групи на параметри можат да бидат сместени во внатрешноста за брзо потсетимеТастатура Заклучување за да спречите случајно промена на сет на параметриСпој заштита за текот на оптоварување, краток спој и со текот на температурата.Автоматско префрлување помеѓу ма и прикажувањеТивко променлива брзина фанСликата покажува : Describtion : Работни Услови : Влезен напон : 220 V + / 10%Фреквентен опсег : 50 60 HzТемпературата на работа : 32104 F (040 )Оперативен влажност : Температура на чување : 32158 F (070 )Чување влажност : Стабилен Напон : Излезниот Напонски Опсег : 030 V Континуирано прилагодливиПоставување Резолуција : 10 m VПоставување на Точноста : 5% +20 m VБран : Прочитајте назад на Точноста : 10 m VТемп...

Оригинален MEAN WELL ELG-100-C350A текущата регулируема led драйвер 175~350mA 143~286V 100W ПФК водоустойчив захранване ELG-100-C
 • Новинка

Оригинален MEAN WELL ELG-100-C350A текущата регулируема led драйвер 175~350mA 143~286V 100W ПФК водоустойчив захранване ELG-100-C

52.80 BGN 45.00

Оригиналниот ЗНАЧИ И ELG100C350 A тековната прилагодливи LED драјвер 175 ~ 350m A 143~286 V 100 W ПРЕСТАПНА водоотпорен напојување ELG100ВПрименаДизајнот на ELG семејството, обезбедување на разни модели со различни затемнување функција options (на пр...

Възрастен, Дете, Младенческий Патологична Монитор Жизнено Важни Показатели На Оборудване За Анализ
 • Новинка

Възрастен, Дете, Младенческий Патологична Монитор Жизнено Важни Показатели На Оборудване За Анализ

494.21 BGN 425.00

Возрасни, Дете, Младата Патолошки Анализи Опрема Од Витално Значење Знак СледиКарактеристики : Најмалиот и исклучителна рачни витално значење знак следи во светот...